Vilniuje vyko grūdų rinkos dalyvių susirinkimas

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos atstovai dalyvavo LR žemės ūkio ministerijos organizuotame susirinkime, kuriame dalyvavo ir Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos, Valstybinės augalininkystės tarnybos, Valstybinės kelių ir transporto inspekcijos bei LAMMC žemdirbystės instituto atstovai. Susirinkimo tikslas— aptarti su derliaus ėmimo sezonu susijusias aktualijas, išspręsti rūpimus klausimus.

Posėdį pradėjo LR žemės ūkio ministras Bronius Markauskas, kuris paskatino tokį renginį organizuoti kasmet. Ministrui atidarius posėdį LGAA pirmininkas Aušrys Macijauskas paragino grūdų supirkėjus neįvedinėti naujų kokybės reikalavimų, kurie nėra niekaip reglamentuoti, o jų tyrimas nėra apibrėžtas. Kaip pavyzdžiu buvo pateiktas praėjusių metų „dėmelių“ klausimas. Pirmininkas taip pat įvardijo pagrindinius grūdų augintojams aktualius klausimus. Jį papildė renginyje dalyvavę asociacijos nariai: Jonas Venslovas bei Zigmantas Aleksandravičius. Posėdžio metu buvo pasiekti šie rezultatai:

·         VKTI skyriaus viršininkas Genius Lukošius patikino, kad buvo atsižvelgta į LGAA pateiktus argumentus ir nuo ateinančio pirmadienio nebebus taikomos baudos už ašies svorio viršijimą, bet tik tuo atveju, kai nebus viršijamas bendras maksimalus leistinas sąstato svoris.

·         LR žemės ūkio ministras davė nurodymą patikras ūkiuose atliekančioms institucijoms, tarp kurių yra NMA, Valstybinė veterinarijos tarnyba ir Valstybinė augalininkystės tarnyba nevykdyti patikrų derliaus nuėmimo metu, t.y. nuo liepos pradžios iki rugsėjo vidurio.

·         Nors grūdų supirkėjai kategoriškai neigė, kad jų įmonėse yra daromi grūdų priėmimo ir kokybės nustatymo tvarkos pažeidimai, raginami LGAA atstovų pažadėjo dar kartą patikrinti procedūrų vykdymą.

·         LGPA iškėlus klausimą dėl glifosato likučių parduodamuose grūduose, o ypač grikiuose, LGAA paskatino atkreipti dėmesį į importuojamų grūdų kokybę ir ieškoti atsekamumo. Taip pat pastebėta, kad šiuo metu taikomi karencijos terminai tam tikrais atvejais net per ilgi, o glifosato likučių kiekis nesikeičia jau praėjus keletui dienų po jų panaudojimo. LAMMC ŽI direktoriaus pavaduotoja Roma Semaškienė patikino, kad jau po keleto dienų likučiai būna ženkliai mažesni nei leistinos normos.

·         UAB „Agrorodeo“ direktorius Robertas Lapinskas pranešė, kad klientai nuo šiol informaciją apie savo grūdų kokybę galės gauti mobiliąja programėle.

Renginio rezultatai rodo, kad bendravimas tarp organizacijų gerėja ir vis labiau įsiklausoma į grūdų augintojų argumentus. Tikimasi, kad derliaus pardavimas vyks vis sklandžiau, o pamačius, kad minėtos organizacijos nesilaiko savo pažadų, kviečiame nedelsiant informuoti LGAA administraciją.

 

 LGAA administracija